MALARSTWO STANISŁAWA SACHY STAWIARSKIEGO

Szereg lat Stawiarski spędził w Paryżu, a później przeniósł się w okolice Saint Tropez. Nie utracił jednak nigdy kontaktu z krajem, chociaż obecnie jest już artystą, w sztuce którego dominuje wszystko to, co jest w twórczości uniwersalne, a co nie ma sensu klasyfikować wedle miejsca urodzenia, studiów, czy też miejsca zamieszkania – napisał we wstępie do katalogu krytyk sztuki Stanisław Rodziński.

 

Artysta malarz Stanisław Sacha Stawiarski urodził się w Śladowie w powiecie miechowskim, gdzie spędził dzieciństwo. Swoją rodzinną wieś zapamiętał jako mgliste wspomnienie z odległej przeszłości. Minęło wiele lat zanim Stanisław Sacha Stawiarski odkrył na nowo swoje rodzinne strony, ze zdumieniem dowiadując się, że w Miechowie od ponad dwudziestu lat (obecnie 31 lat) działa profesjonalna Galeria Sztuki. Zapragnął więc powrócić do krainy dziecięcych zachwytów, wspominając miłe chwile z dzieciństwa: pamiętam, że ktoś kupił mi pudełko z kolorowymi kredkami. Już same kredki  były piękne – powleczone na powierzchni szklistym lakierem. Kreślenie na papierze barwnych śladów zachwycało mnie i onieśmielało. Sacha Stawiarski powrócił w rodzinne strony, by dać się poznać jako artysta, który całe swoje dorosłe, twórcze życie spędził we Francji. W nadesłanym katalogu autorskim, (zaraz po pierwszym telefonicznym kontakcie) zadedykowanym Galerii „U Jaksy” obok podpisu przy dedykacji, Artysta dodał: Dziecko Ziemi Miechowskiej.

Stanisław Sacha Stawiarski po ukończeniu szkoły podstawowej w Słaboszowie wyemigrował do Krakowa gdzie kształcił się w Liceum Plastycznym. Z tego okresu najchętniej wspomina przyjacielskie rozmowy z Jerzym Trelą – dziś aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, z którym uczęszczał do tej samej klasy i  mieszkał w tym samym pokoju w bursie szkolnej.

Po uzyskaniu matury w 1962 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1969 uzyskał dyplom malarski z wyróżnieniem, a także ukończył Studium Pedagogiczne przy tejże uczelni. W roku 1970 wyjechał do Paryża i w 1971 odbył roczne studia w paryskiej Beaux Arts. W 1973 został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 Związku Artystów Malarzy w Saint-Tropez. Od 1977 należy do Francuskiego Związku Artystów. W roku 1989 został powołany na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Grecci Marino”, która za osiągnięcia przyznała mu tytuł profesora. Nazwisko artysty figuruje w leksykonie  Who is who wydanej w Lozannie (Szwajcaria) oraz w publikacji Benezit opublikowanej w Paryżu – Paris, Gründ 1999. Przez szereg lat pracował w Paryżu. Obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint-Tropez i przemiennie, od 1992 roku, w Michałowicach na ziemi kłodzkiej. 

 


  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •