ANEKS. Idea, materia, przestrzeń

GRUDZIEŃ - ANEKS. Idea, materia, przestrzeń

Wernisaż interdyscyplinarnej wystawy ANEKS – IDEA, MATERIA, PRZESTRZEŃ rozpoczął się koncertem Pauliny Bisztygi przy akompaniamencie akordeonisty Kacpra …

W wystawie uczestniczyli jej autorzy:  prof. Józef Murzyn – Dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, prof. Ewa Janus – Prodziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, prof. Adam Pociecha – wykładowca Kierownik Katedry Wydziału Grafiki ASP w Katowicach, dr Paweł Warchoł – artysta niezależny, dr Leszek Lewandowski – pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, Robert Dudek – nauczyciel PLSP w Nowym Wiśniczu i miechowianin Marek Wawrzkiewicz – pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Wprowadzenie do wystawy wygłosił Dziekan Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie rof. Józef Murzyn, który jest również autorem tekstu w katalogu towarzyszącym tej wystawie. Gości powitał burmistrz Miechowa Dariusz Marczewski. Licznie przybyła publiczność wykazywała żywe zainteresowanie sztuką o tak bogatym ładunku emocjonalnym i różnorodności dyscyplin, technik i użytych materiałów. Obecni byli również goście z zewnątrz, którzy przybyli na miechowska wystawę podążając za swoimi mistrzami.

Wszyscy artyści są absolwentami wiśnickiego Liceum Sztuk Plastycznych. Związki Miechowa z Wiśniczem  są bardzo odległe i sięgają dnia dzisiejszego. W XIX wieku starosta powiatu miechowskiego był Wincenty Piątkowski, który sprowadził tu rachmistrza Maurycego Tytusa Sas Kulczyckiego, późniejszego właściciela Dworku „Zacisze”. Wielu jest współczesnych miechowian, którzy są absolwentami wiśnickiego PLSP. Jedni powrócili do Miechowa, jak n.p. Elżbieta Regucka, która prowadzi swój zakład Ella, produkujący figurki gipsowe anioły i amory, inni  wywędrowali w świat. W drugiej części wernisażu odbyła się promocja książki Kazimierza Olchawy, równieżwiśniczanina, który promował książkę Między Miechowem a Wiśniczem czyi śladami Jaksy gryfity.  

  • ORGANIZATOR:

  • PATRONAT:

  •  

  • PARTNERZY:

  •